Jaki wybrać i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Ciąża to dla jednych dar losu, a dla innych nie lada problem. Zwłaszcza jeśli nie była planowana. Jednak nie można mówić o zapłodnieniu, jeżeli nie ma żadnej pewności, że do niego doszło. Brak miesiączki to jeszcze nie powód do tego, żeby się cieszyć lub panikować. Najprościej będzie zrobić test ciążowy i osobiście przekonać się o wyniku. Jaki test wybrać? Czy wyniki zawsze są wiarygodne? Kiedy zrobić test ciążowy? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej!

Rodzaje testów ciążowych

Ciążę można wykryć właściwie na 3 sposoby. Pierwszy z nich to laboratoryjne badanie krwi. W tym celu potencjalna mama musi zgłosić się do placówki medycznej i poddać się pobieraniu krwi. Jest to jedna z najdokładniejszych metod, ponieważ jest wiarygodna w 100%. Badanie można wykonać już tydzień po ewentualnym zapłodnieniu. Drugi sposób również wymaga udania się do przychodni, ale tym razem z próbką moczu. W tym przypadku badanie można wykonać po 10 dniach. Ostatni, najbardziej popularny jest domowy test ciążowy, który można kupić praktycznie w każdej aptece i drogerii.

Rodzaje domowych testów ciążowych

Skoro kobiety najczęściej sięgają po domowe testy ciążowe, warto przyjrzeć się im lepiej. Na początek należy zaznaczyć, że obecnie są wykonywane na tak wysokim poziomie, że jeśli badanie zostanie wykonane zgodnie z instrukcją, to wynik jest jak najbardziej wiarygodny. Poza tym można wyróżnić następujące rodzaje domowych testów:

  • Paskowy. Podczas jego wykonania kobieta powinna zanurzyć jego końcówkę w moczu. Najlepiej wcześniej zebrać mocz do specjalnego pojemnika dostępnego w aptece, dzięki czemu wynik testu będzie dokładniejszy.
  • Test strumieniowy. W tym przypadku również można zanurzyć końcówkę w moczu lub podsunąć ją pod strumień podczas wizyty w toalecie.
  • Płytkowy. Tutaj także przyda się pojemnik na mocz, ponieważ najpierw trzeba go oddać, a następnie nanieść jego próbkę na test.

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje dają wynik już po kilku minutach. W każdym z nich wynik odczytuje się podobnie. Jedna kreska oznacza, że ciąży nie ma, a dwie, że jest. Czasami można spotkać test z dodatkowymi oznaczeniami literowymi.

Na jakiej zasadzie działa test ciążowy?

Podczas wykonywania testu ciążowego dochodzi do reakcji chemicznej. Wszystko za sprawą przeciwciał anty-hCG, które są naniesione na test już podczas produkcji. Jeżeli kobieta jest w ciąży to stężenie poziomu hormonu hCG, inaczej nazywanym gonadotropiną kosmówkową w jej moczu jest podwyższony. W ten sposób między dwoma przeciwnymi ciałami następuje reakcja i pojawiają się (albo nie) kreski w okienku testu.

Za co odpowiedzialny jest hormon hCG?

Hormon hCG znajduje się we krwi i moczu ciężarnej kobiety. Dostaje się tam natychmiast po zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy. Z zasady następuje to od sześciu do dwunastu dni od momentu zapłodnienia. Odpowiedzialny jest przede wszystkim za rozwój łożyska, które chroni dziecko przed infekcjami i większością bakterii, ale nie przed wirusami. Dzięki łożysku maluch ma zwiększoną odporność przez pierwsze 3 miesiące życia, ponieważ przed rozwiązaniem przenosi przeciwciała z matki na dziecko.

Co oznacza czułość testu?

Na każdym teście zostały podane informacje o jego czułości. Jest o tyle ważne, że im niższa wartość, tym lepiej, ponieważ można wykryć nawet bardzo wczesną ciążę. Przykładowo, jeśli na opakowaniu jest zaznaczone, że test ma czułość 10mlU/ml, to kobieta ma możliwość dowiedzieć się nawet o dwudniowej ciąży! Mniej czułe testy rzetelny wynik pokażą dopiero po kilku lub kilkunastu dniach.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Kobieta, która podejrzewa, że jest w ciąży, bardzo często wpada w panikę i chciałaby od razu biec do apteki po test. Niestety takie podejście w niczym jej nie pomoże. Mimo że nowoczesne testy są bardzo czułe, to i tak lepiej jest odczekać kilka dni. Kiedy zrobić test ciążowy? Najlepiej zrobić to w czasie, kiedy miała pojawić się spodziewana miesiączka. Jeśli są one nieregularne, to specjaliści zalecają odczekać tyle, ile trwał najdłuższy cykl w ciągu minionego pół roku. W przypadku, gdy wynik testu będzie negatywny, a miesiączka nadal się nie pojawi, to konieczne będzie powtórzenie pomiaru po kilku dniach.

Chociaż test ciążowy można wykonać o dowolnej porze dnia, a nawet nocy, to najlepiej jest zrobić to z samego rana, kiedy poziom hormonu hCG jest najwyższy.

Jak odczytywać wynik testu ciążowego?

Jak wspomniano wcześniej, większość testów wynik pokazuje przy pomocy kresek. Niekiedy jedna z nich może być jaśniejsza od drugiej, co i tak wskazuje na to, że kobieta jest w ciąży. Każdy producent dołącza do opakowania instrukcję obsługi, w której muszą znaleźć się informacje, o tym ile należy czekać na odczytanie wyniku testu. Jeśli zostanie to zrobione zbyt wcześnie lub zbyt późno, to wynik może być nieprawidłowy i trzeba będzie powtórzyć test lub udać się do lekarza. Z reguły wynik można odczytać już po kilku minutach.

Pozytywny wynik testu ciążowego – co robić dalej?

Jeżeli wynik testu jest pozytywny, to jest duże prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży. Jednak powinna potwierdzić tę informację i udać się do ginekologa, który zleci wykonanie dodatkowych badań. Pierwszym z nich będzie pobranie krwi pod kątem stężenia hCG. Natomiast drugim USG, podczas którego lekarz sprawdzi, czy płód rozwija się prawidłowo i jak wygląda jego budowa ciała. USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym zarówno dla matki, jak i zarodka.

Niestety czasami wynik pozytywny wcale nie musi oznaczać ciąży. Jego nieprawidłowość może wynikać ze źle przeprowadzonego badania, przyjmowania niektórych leków, czy nawet chorób nowotworowych. Dlatego też tak istotna jest wizyta w gabinecie ginekologicznym.

Jedna kreska, czyli negatywny wynik

Wynik negatywny może oznaczać brak ciąży, pod warunkiem, że test został wykonany poprawnie. Innym powodem takiej sytuacji może być też przedwczesne wykonanie badania. Jeżeli kobieta nadal jest przekonana, że doszło do zapłodnienia, to może powtórzyć pomiar kilka dni później lub udać się do lekarza. Niestety dla kobiet, które za wszelką cenę chcą zostać matkami, negatywny wynik jest bardzo przykry i nadal wierzy, że nastąpiła pomyłka.

Objawy wskazujące na ciążę

Kiedy zrobić test ciążowy? Sam brak miesiączki nie musi od razu oznaczać ciąży. Na taki stan mogą mieć wpływ różne czynniki, chociażby długotrwały stres, problemy ze zdrowiem, nieprawidłowa dieta bądź wyczerpanie fizyczne. Dlatego kobieta powinna dokładnie obserwować własne ciało i funkcjonowanie organizmu. W pierwszych tygodniach ciąży mogą pojawić się nudności, wymioty, zgaga i zaparcia. Nierzadko ciężarnej towarzyszą migrenowe bóle głowy i podwyższona temperatura ciała. Co więcej, występuje zmienność nastrojów, problemy ze snem i brak menstruacji. Na początku ciąży kobieta może plamić lub krwawić, co do złudzenia przypomina miesiączkę oraz odczuwać ból i wrażliwość piersi.

Ciąża to nie wyrok

Kobieta, która nie planowała zostać mamą, na pewno wpadnie w panikę i będzie miała wiele wątpliwości. Przede wszystkim będzie się zastanawiała, czy sprawdzi się w nowej roli oraz jak sobie poradzi z nowymi obowiązkami. W szczególnej sytuacji są przyszłe mamy, które nie mogą liczyć na wsparcie partnera. Wiadomo, że ciąża to okres, w którym buzują hormony i niektóre dni są zwyczajnie nie do zniesienia. Dlatego też dobrze by było, gdyby otrzymała pomoc od mamy, siostry, czy koleżanki. Jeśli nie ma takiej możliwości, to może poprosić o pomoc specjalne instytucje. Należy jednak pamiętać, że wiele kobiet wychowuje samotnie dzieci i świetnie sobie radzą. Oczywiście na początku trudno będzie się przyzwyczaić do obecności małego człowieka i opieki nad nim. Z tym że z czasem na pewno uda się wypracować rutynę i zapanować na wszystkim. Macierzyństwo daje wiele satysfakcji, a sama ciąża pozwala przywyknąć do myśli, że już niedługo cały świat przyszłej mamy stanie na głowie, ale za nic nie powinna tego żałować. Choć pewnie pojawią się chwilę zwątpienia, to szybko znikną, jak będzie mogła wziąć swoje maleństwo na ręce.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *