Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

Każdy z nas pewnie miał choć raz wykonywany pomiar ciśnienia krwi. Jednak niewiele osób wie, co oznaczają liczby z wyniku i jakie zagrożenia wynikają ze zbyt wysokiego lub niskiego pomiaru. Skąd się biorą skoki ciśnienia? Jakie są jego normy? Czy można w domu walczyć z nadciśnieniem? Wszystkie odpowiedzi i jeszcze inne informacje można znaleźć w poniższym tekście. Warto się z nim zapoznać!

Czym jest ciśnienie krwi?

Jak sama nazwa wskazuje ciśnienie krwi to siła nacisku przepływającej krwi na naczynia krwionośne. Podstawową jednostką ciśnienia są milimetry słupa rtęci (mmHg). Zawsze wynik pomiaru ciśnienia zawiera dwie liczby oddzielone od siebie ukośnikiem. Nie są one bez znaczenia.

Górna wskazuje, jakie ciśnienie następuje podczas skurczu serca, czyli krew tłoczona jest przez tętnice. Jest to tzw. ciśnienie skurczowe.

Natomiast dolna liczba oznacza ciśnienie w momencie spoczynku serca i jest to ciśnienie rozkurczowe.

Z reguły górna wartość powinna być wyższa od dolnej.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Na wysokość ciśnienia może mieć wpływ wiele czynników. Jednak od dłuższego czasu ustalona jest jedna wartość, która wskazuje na to, że serce pracuje prawidłowo i nie ma powodu do żadnych obaw. U osoby dorosłej niezmagającej się z żadnymi chorobami prawidłowe ciśnienie krwi to 120/80 mm hg. Z tym że niewielkie odchylenia od tych liczb jest dopuszczalne. Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologii i Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego pacjent, u którego ciśnienie wynosi 140/90 mm hg nie musi się nim przejmować.

Ciśnienie krwi u dzieci z reguły jest nieco niższe.

 • W pierwszym miesiącu życia, czyli u noworodków jest to 102/55 mm Hg.
 • Od pierwszego do ósmego roku życia 110/ 75 mm Hg.

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Podczas badań kontrolnych lub wizyty w szpitalu pomiar ciśnienia krwi to jedno z badań, które przeprowadza lekarz lub inna osoba z personelu medycznego np. pielęgniarka. Na podstawie wyniku ustalane jest, czy nie pojawiły się żadne problemy z pracą serca. Warto jednak nadmienić, że każdy może mierzyć ciśnienie w zaciszu własnego domu. Wystarczy wyposażyć się w ciśnieniomierz. Niegdyś trzeba było korzystać urządzenia z pompką, specjalnym zegarem i stetoskopem. Mierzenie polegało na wsłuchiwaniu się w rytm serca, pompowanie ciśnienia w specjalnym mankiecie oraz skupieniu na zegarku ze skalą mm hg. W dużej mierze ciężko było ustalić wartość ciśnienia bez specjalnego przeszkolenia lub wiedzy. Na szczęście dziś można kupić urządzenia, które są bardzo proste w obsłudze.

Jak przygotować się do mierzenie ciśnienia?

Choć nowe ciśnieniomierze nie wymagają specjalistycznej wiedzy, to warto odpowiednio przygotować się do wykonania pomiaru, aby było ono całkowicie wiarygodne. Przede wszystkim przed badaniem należy odpocząć, ponieważ ciśnienie po wysiłku może być podwyższone. Najlepiej jest przeprowadzać je na lewej ręce, bo znajduje się bliżej serca. Dobrze będzie, jeśli bluzka była luźna i nie ograniczała ruchów. Rękę należy położyć na stabilnej powierzchni np. stole i nałożyć opaskę. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie. Dłoń musi być rozluźniona. Podczas badania lepiej nie rozmawiać i spokojnie oddychać. Tylko w taki sposób wynik będzie najdokładniejszy.

Po uruchomieniu urządzenia wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, a pomiar rozpocznie się automatycznie. Może pojawić się niewielki dyskomfort związany z uciskiem na ręce.

Według lekarzy badania wykonywane w domu są bardziej rzetelne, ponieważ pacjenci znajdują się w znanym otoczeniu i nie muszą stresować się wizytą w gabinecie. Po prostu są bardziej zrelaksowani.

Skąd się bierze nadciśnienie tętnicze?

Wysokie ciśnienie może pojawić się sporadycznie lub utrzymywać się stale. Jak wcześniej wspomniano, w pierwszym przypadku może być to związane, chociażby z aktywnością fizyczną, ale nie tylko. Inna możliwość to stres, nagły przypływ emocji bądź zwykłe zdenerwowanie. Niestety takich wydarzeń nie da się uniknąć i to, że ciśnienie wzrośnie, jest całkiem naturalne. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy wysokie ciśnienie krwi często przekracza ustalone normy. Tak naprawdę ciężko stwierdzić skąd się bierze taki stan. Nadciśnienie tętnicze można odziedziczyć w genach. Jeśli ktoś w rodzinie zmagał się z tą chorobą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pacjent także zachoruje. Czasem może występować także samoistnie. W innym przypadku nadciśnienie spowodowane jest nieprawidłowym trybem życia.

Przyczyny wysokiego ciśnienia

W dużej mierze zbyt wysokie ciśnienie krwi zależne jest od tego, jak dana osoba dba o swoje zdrowie. Pierwszą przyczyną nadciśnienia może być nieprawidłowa dieta. Zwłaszcza ta bogata w tłuste i słodkie posiłki. Nieracjonalne żywienie skutkuje rozwojem nadwagi lub otyłości, które często występują w towarzystwie wysokiego ciśnienia. Na jego rozwój wpływ mogą mieć również używki np. palenie papierosów lub nadmierne spożywanie alkoholu. Nie bez znaczenia jest stres, szczególnie gdy jest długotrwały, choćby związany z wykonywanym zawodem.

Niestety dziś wiele osób żyje w pośpiechu. Nastały takie czasy, że na dalszym planie znajduje się ludzkie zdrowie. Obecnie bardziej pożądane są pieniądze i kariera. Tylko za jaką cenę?

Objawy nadciśnienia

Wiele osób początkowo nawet nie zdaje sobie sprawy, że problem nadciśnienia ich dotknął. Pierwsze objawy są bowiem praktycznie niezauważalne. Dopiero wraz z postępem choroby symptomy mogą się pojawić. Należą do nich:

 • Nadmierna potliwość.
 • Duszności.
 • Zawroty i bóle głowy.
 • Problemy ze snem tj. bezsenność.
 • Uderzenia gorąca.
 • Kołatanie serca.

Wysokie ciśnienie tętnicze – skutki

Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do szeregu zmian w całym organizmie, a także zwiększa się ryzyko występowania innych chorób. Często występują:

 • Zaburzenia czucia i widzenia.
 • Obrzęki.
 • Szybkie wychłodzenie rąk i nóg.
 • Problemy ze sprawnością intelektualną.

Te objawy mogą się nasilać w przypadku, gdy u pacjenta zdiagnozowano także zaburzenie pracy nerek.

Osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym są bardziej narażone na zachorowanie m.in. na:

 • Miażdżycę.
 • Zawał serca.
 • Niewydolność serca.
 • Udar mózgu.

Jak wygląda leczenie nadciśnienia?

Zanim nadciśnienie zostanie zdiagnozowane, pacjent musi przejść szereg pomiarów i badań. Jeśli się okaże, że jego ciśnienie stale utrzymuje się na wysokim poziomie, to należy wprowadzić odpowiednie leczenie. Najczęściej w postaci medykamentów obniżających ciśnienie krwi. W trakcie leczenia warto także zmienić nawyki żywieniowe oraz styl życia, o ile do tej pory były nieprawidłowe. W miarę możliwości można też zredukować poziom stresu, choć to może być bardzo trudne. Niewątpliwie przydałoby się również odstawić używki, zminimalizować ilość spożywanej soli oraz zacząć uprawiać jakikolwiek sport. Lekarz dobierając leki, musi podejść do każdego pacjenta indywidulanie i wziąć pod uwagę istotne czynniki takie jak:

 • Wiek.
 • Występowanie innych chorób.
 • Stan zdrowia.
 • Sprawność fizyczną.

Na rynku można znaleźć również różne preparaty ziołowe, które pomagają obniżyć ciśnienie. Mimo że są ogólnodostępne, to lepiej nie stosować ich na własną rękę i skonsultować się z lekarzem. Niestety istnieje ryzyko, że takie środki mogą osłabiać działanie przepisanych leków.

Skąd się bierze niedociśnienie?

Wbrew pozorom niskie ciśnienie wcale nie jest rzadkością. Zmaga się z nim wiele osób. Niedociśnienie inaczej nazywane jest hipotonią. Występuje wtedy, gdy ciśnienie skurczowe trwale jest niższe niż 100 mm hg. Zazwyczaj zbyt niskie ciśnienie pojawia się u kobiet i dziewczynek w okresie dojrzewania oraz osób, które systematycznie uprawiają sport. Najczęściej występuje na podłożu genetycznym. Jeśli niedociśnieniu nie towarzyszą inne choroby, to nie jest ono zagrożeniem dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że możne je bagatelizować. Skutkiem może być osłabienie, złe samopoczucie, czy nawet omdlenia. Te ostanie najczęściej zdarzają się w zatłoczonych i dusznych pomieszczeniach, ale czasami też na świeżym powietrzu. Inną przyczyną niedociśnienia mogą być przyjmowane leki, choroby współistniejące lub uszkodzone komórki nerwowe w mózgu.


Opublikowano

in

,

by

Tags:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *