Kalkulator BMI – wszystko co warto wiedzieć

Prawidłowa masa ciała to marzenie wielu osób. Nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również lepsze samopoczucie i zdrowie. Jak samodzielnie określić wskaźnik masy ciała? Do tego przyda się kalkulator BMI! W jaki sposób z niego korzystać? Czy można to zrobić online? O tym można przeczytać poniżej!

Historia kalkulatora Body Mass Index

Adolf Queteleta był brytyjskim statystykiem i to właśnie on w 1832 roku opracował kalkulator BMI. W tym okresie obserwował uważnie ludzkie ciało i na tej podstawie zauważył, że masa ciała jest zależna od wzrostu danej osoby. Ujmując wprost jego obserwacje, im człowiek jest wyższy, tym powinien więcej ważyć. Wskaźnik BMI można spotkać także pod nazwą wskaźnik Queteleta od nazwiska jego twórcy. Jest to narzędzie, które pozwala nie tylko określić, czy masa ciała jest prawidłowa, ale też sprawdzić, czy dieta oraz sposób życia nie wymagają radykalnych zmian. Ponadto wskaźnik wstępnie wskazuje, czy z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku,

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Dla wielu osób obliczanie wskaźnika BMI może wydawać się skomplikowanym zadaniem. Jak się jednak okazuje, jest to bardzo proste, a do otrzymania wyniku potrzebne są zaledwie istotne informacje. Należą do nich:

  • Wzrost.
  • Waga.
  • Płeć.

Następnie należy wykonać proste działanie matematyczne. Mianowicie masę ciała w kilogramach trzeba podzielić przez wzrost podniesiony do potęgi drugiej (w centymetrach). Natomiast określenie płci jest ważne, ponieważ u kobiet prawidłowa zawartość tłuszczu jest większa, ale za to mniejszą ilością mięśni niż u mężczyzn.

Jaki jest prawidłowy wskaźnik masy ciała?

Wynik BMI może występować w formie podstawowej lub poszerzonej. W tej pierwszej obowiązują cztery oceny wagi, a w drugiej dodatkowo wyróżniono trzy stopnie niedowagi i otyłości. Podział oraz wysokość wyniku wygląda następująco:

  • Niedowaga <18,5: niedowaga poniżej 18,5, wychudzenie poniżej 17, wygłodzenie poniżej 16.
  • Prawidłowa wartość to 18,5-24,9.
  • Nadwaga 25-29,9.
  • Otyłość następuje, jeśli wskaźnik BMI jest wyższy lub równy 30. Do 34,9 -otyłość stopnia I. Do 39,9 – otyłość II stopnia. Powyżej 40 – otyłość III stopnia.

Dodatkowym narzędziem do określania poziomu niedowagi lub nadwagi jest BMI Prime. W tym przypadku do uzyskania wyniku konieczne jest podzielenie wartości BMI badanej osoby przez górną normę, a więc 25. Jeśli o wykonaniu działania liczby mieszczą się w granicy od 0,74 do 1, to waga jest prawidłowa. Wynik niższy niż 0,74 oznacza niedowagę, a wyższy niż 1 nadwagę. Narzędzie jest na tyle dokładne, że znacznie łatwiej jest wskazać działania, które powinna podjąć osoba badana.

Wskaźnik BMI online – jak działa?

Obecnie do wyliczenia wskaźnika wcale nie są potrzebne nam klasyczne kalkulatory, czy te zainstalowane w telefonach komórkowych. Wystarczy skorzystać z Internetu, by móc określić, czy nasza waga jest prawidłowa. W sieci jest sporo kalkulatorów BMI, które są intuicyjne i proste. Wystarczy wskazać swoją płeć, podać aktualny wzrost i wagę. Następnie można porównać wynik, z normami, o których wspomniano wcześniej. Z całą pewnością niektórzy zastanawiają się, w jakim celu liczone jest BMI. W sumie odpowiedź jest bardzo prosta. Wynik pozwala nam oszacować i wstępnie określić stan zdrowia. Oczywiści pomiar nie zastąpi specjalistycznego badania lekarskiego, ale pomoże podjąć odpowiednie kroki. Poza tym wskaźnik przydaje się osobom, które chcą utrzymać idealną sylwetkę.

Normy BMI u osób starszych

Przyjęte normy zostały ustalone dla dorosłego człowieka, ale odrobinę inaczej wyglądają, jeżeli chodzi o osoby w podeszłym wieku. Należy pamiętać, że wraz z upływem lat masa mięśniowa i kości się zmniejsza, a z reguły wzrasta ilość tkanki tłuszczowej. Niestety w pomiarze BMI nie uwzględniono wieku, a co za tym idzie procesu starzenia. W związku z tym Wynik w przypadku osób starszych często jest mylnie odczytywany, ponieważ wskazuje, że jest lepszy niż w rzeczywistości.

BMI u dzieci

Teoretycznie można by obliczyć BMI tak jak u osób dorosłych, ale w praktyce wykorzystywane są tzw. siatki centylowe. Przy ich zastosowaniu przeprowadzana zostaje ocena stanu zdrowia fizycznego. Poza wiekiem, wagą i wzrostem należy też uwzględnić ilość tłuszczu, która zmienia się wraz z wiekiem oraz jest różna u dziewczynek i chłopców. Co prawda, jeśli ilość tkanki tłuszczowej jest prawidłowa, to można wykonać pomiar BMI. Z tym że pozwoli on jedynie określić, czy masa ciała jest prawidłowa, ale przydatny tylko do uzupełnienia danych statystycznych. Badanie uwzględniające zawartość tkanki tłuszczowej i stosowane w Polsce to bioimpedancja.

Jak interpretować wynik BMI?

W obecnych czasach wagi mężczyzn i kobiet nie różnią się znacząco. Obie płci mogą się zmagać zarówno z nadwagą, jak i zbyt małą masą ciała. Kluczową rolę odgrywa więc stosunek masy mięśni, które są gęstsze i cięższe niż tłuszcz. Z tego względu wskaźnik BMI może dawać dość zaskakujące wyniki, ponieważ te pomiary nie są przecież w nim uwzględniane. Przykładowo osoby aktywne fizycznie mogą zostać zakwalifikowane, jako osoby z nadwagą bądź nawet otyłością! Wszystko przez wzgląd na to, że ich masa mięśniowa jest na tyle duża, by wskazywała na problemy zdrowotne i większe ryzyko występowania cukrzycy, miażdżycy, czy chorób serca.

Nie bez znaczenia jest też to, że w pomiarze BMI niebrany jest pod uwagę stopień mineralizacji i gęstości kości. W tym przypadku prawidłowa masa ciała będzie inna u osoby mającą budowę ciała grubokościstą niż u tej z drobnymi kośćmi. Warto w tym momencie ponownie wspomnieć o osobach starszych, które mogą chorować na osteoporozę, a przez nią zmniejsza się masa ciała.

Nadwaga i otyłość, czyli problem XXI wieku

BMI powyżej 30 to znak, że dzieje się coś niedobrego. Zbyt duża masa ciała powoduje, że człowiek ma problemy z wykonywaniem nawet najprostszych czynności, ponieważ szybko się męczy, schylanie sprawia kłopot. Nadwaga lub otyłość mają również wpływ na sferę psychiczną. Osoba, która zmaga się z jednym z tych schorzeń, często izoluje się od społeczeństwa, ma problemy ze znalezieniem pracy, niską samoocenę i nie czerpie żadnej satysfakcji z życia. Dodatkowo jest w grupie podwyższonego ryzyka dotyczącej zachorowania na miażdżycę, cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, czy raka jelita. Dlatego, jeśli BMI wynosi 30 lub więcej, takie osoby powinny być pod stałą kontrolą lekarza i przeprowadzać profilaktyczne badania. Dzięki czemu szybciej będzie można wykryć potencjalne zagrożenie i rozpocząć z nim walkę.

Poza samym leczeniem bardzo ważna jest też zmiana diety i aktywność fizyczna, które pozwolą zmniejszyć wagę i tym samym ryzyko zachorowania.

BMI poniżej 17 nie można bagatelizować!

Bulimia, czy anoreksja może być równie groźna, jak zbyt duża masa ciała. Najczęściej te schorzenia spowodowane są zaburzeniami żywienia. Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób (zwłaszcza młodych) chce utrzymać prawidłową sylwetkę, nie bacząc na konsekwencje. Z czasem takie zachowanie przeinacza się wręcz w obsesję, nad którą nie można już zapanować. Tylko pomoc specjalisty może okazać się jedynym rozwiązaniem. W innych przypadkach przyczyną niskiego BMI mogą być różne choroby np. nowotworowe, pasożytnicze, zakaźne (w tym AIDS i gruźlica), czy problemy endokrynologiczne. Wysokość BMI 16-17 oznacza wychudzenie, więc jak najszybciej należy udać się do lekarza. Natomiast przy wyniku poniżej 16 mowa już o wygłodzeniu, czyli sytuacji, w której konieczna jest hospitalizacji i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W dalszych krokach trzeba będzie wprowadzić odpowiednią dietę i ściśle jej przestrzegać.

Kalkulator BMI pozwala tylko wstępnie określić, czy masa ciała jest prawidłowa. Mimo że wynik można uzyskać nawet online, to jest to wyłącznie pomiar, który ma nam pokazać, w jakim kierunku działać. Najdokładniejsze wyniki można uzyskać dopiero po wykonaniu specjalistycznych badań, podczas których zostaną uwzględnione również inne pomiary. Poza tym wynik BMI nie może do końca określić prawidłowości wagi przez wzgląd, chociażby na wiek, istniejące, czy przebyte choroby.


Opublikowano

in

, , ,

by

Tags:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *