Kalkulator ciąży – który tydzień?

Ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety. Z reguły przyszła mama ma dziewięć miesięcy, żeby przygotować się na przyjście dziecka na świat i przewrócenie jej życie do góry nogami. Oczywiście w pozytywnym sensie. W związku z tym kobieta chce wiedzieć o przebiegu ciąży dosłownie wszystko. Jedną z ważniejszych informacji jest to, ile tygodni ma maluszek. Do jej uzyskania wcale nie jest potrzebna wizyta u lekarza. Wystarczy skorzystać z kalkulatora ciąży. Na jakiej zasadzie działa? Czy jest wiarygodny? Na czym polega obliczanie tygodnia ciąży i dlaczego warto go znać? Wszystko zostało wyjaśnione w poniższym tekście!

(Nie) skuteczny sposób obliczania tygodnia ciąży – reguła Naegelego

Omawiając kalkulator ciąży, na początku należy wspomnieć o człowieku, który nazywał się Franz Naegele. Był to niemiecki ginekolog żyjący w latach 1778-1851. To właśnie on opracował sposób obliczania ciąży u kobiet, który ostatecznie został nazwany jego nazwiskiem. I tak właśnie powstała reguła Naegelego. Zgodnie z nią termin porodu można wyznaczyć, uwzględniając, że ciąża rozpoczęła się pierwszego dnia miesiączki. Natomiast wzór prezentuje się następująco:

  • Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.

Należy jednak wiedzieć, że głównym założeniem tej reguły jest to, że cykl trwa 28 dni, a owulacja rozpoczęła się dnia 14.Według tych wyliczeń ciąża średnio trwa 9 miesięcy kalendarzowych i jeden tydzień, czyli około 40 tygodni. Dodatkowo ginekolog założył, że każdy miesiąc trwa średnio 30 dni. Jeżeli kobieta ma nieregularne cykle, to ta metoda jest po prostu zawodna. Co więcej, ostatnia miesiączka nie jest jednoznaczna z zajściem w ciążę. Przecież rozpoczyna się dopiero w momencie zapłodnienia. Tak więc wiek ciąży obliczany przy pomocy powyższego wzoru jest starszy o dwa tygodnie niż ten rzeczywisty. Mimo to, lekarze w swoich pomiarach wykorzystują właśnie tę metodę. Również na jej podstawie określany jest tydzień, miesiąc i trymestr ciąży.

Dlaczego mamy chcą znać tydzień ciąży?

Przyszłe mamy zwłaszcza te, które będą rodzić po raz pierwszy, chętnie sięgają po różnego rodzaju pomoce naukowe. Książki, czasopisma, czy publikacje w Internecie są dla nich świetnym źródłem informacji, ale nie tylko. Także doświadczenie kobiet z najbliższego otoczenia może im pomóc przygotować się do porodu. W każdej lekturze na temat ciąży opisywane są poszczególne tygodnie oraz objawy im towarzyszące. Tym sposobem kobieta może dowiedzieć się, jakiej wielkości jest jej dziecko oraz jakie części ciała są już całkowicie uformowane. Jest to też szczególnie ważne, kiedy chce poznać płeć dziecka. Na badaniu USG można ją sprawdzić nawet około 12 tygodnia. Z tym że najbardziej wiarygodny wynik można uzyskać po 20 tygodniu. Poza tym przyszła mama może wstępnie określić, kiedy miną nieprzyjemne objawy ciąży, jak nudności, czy wymioty.

Kalendarz ciąży i wizyty kontrolne

To, w który tygodniu ciąży jest kobieta, ma też znaczenie w przypadku wizyt kontrolnych u ginekologa. Pierwsza z nich powinna się odbyć jeszcze przed 10 tygodniem. Podczas badania lekarz potwierdzi ciążę oraz wykona USG. Ponadto skieruje pacjentkę na szereg badań, które pomogą sprawdzić stan zdrowia zarówno mamy, jak i dziecka. Między 11 a 14 tygodniem niezbędna jest ponowna wizyta kontrolna, w trakcie której po raz kolejny będzie wykonane USG, a także badanie moczu i prenatalne. 15-20 tydzień to czas na powtórzenie badania moczu, a oprócz niego morfologia oraz posiew z pochwy. W kolejnych tygodniach ciąży do podstawowych badań dochodzą, chociażby pomiar stężenia glukozy we krwi, testy na HIV, kiłę i wirusowe zapalenie wątroby oraz na obecność bakterii. Dlatego tak ważne jest, aby przyszła mama korzystała z kalkulatora ciąży i nie zapomniała o żadnej wizycie. Dzięki czemu zyska pewność, że z nią i maleństwem jest wszystko w porządku.

Obliczanie wieku ciąży a przyjmowane suplementy

Tydzień ciąży nie tylko może przypominać o wizytach u lekarza. Niemniejsze znaczenie mają przyjmowane przez kobietę suplementy diety i witaminy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że większość z nich można stosować tylko przez określony czas lub ich skład został przygotowany na podstawie zapotrzebowania w danym trymestrze. Przykładowo kwas foliowy, który zapobiega rozwojowi anemii, z reguły zalecany jest tylko przez dwa pierwsze trymestry, czyli w okresie wzmożonych nudności i wymiotów. Poza tym niekiedy należy zmienić dawkę danego preparatu ze względu na stopień zaawansowania ciąży i rozwoju płodu.

Kalkulator ciąży a termin porodu

Data porodu dla przyszłej mamy jest bardzo ważna. W wyznaczonym terminie jest już przygotowana i w pełni świadoma, że w każdej chwili może rozpocząć się akcja porodowa. Wiele kobiet wie, że dziecko nie zawsze przychodzi na świat tego konkretnego dnia wyliczonego za pomocą metody Naegelego, a sam kalkulator ciąży jest bardziej precyzyjny. Dlatego jego stosowanie jest bardzo pomocne. Co więcej, w razie przedwczesnego porodu kalkulator umożliwia dobór odpowiedniego leczenia oraz podjęcie działań mających na celu utrzymanie dziecka przy życiu.

Jak działa kalkulator ciąży?

Choć jest to możliwe, to raczej ciężko wyobrazić sobie obliczanie szczegółów dotyczących ciąży na kartce papieru. Na szczęście dziś technologia jest na tyle rozwinięta, że nie ma takiej konieczności. Dostępne kalkulatory są intuicyjne i bardzo proste w obsłudze. Wystarczy podać zaledwie kilka informacji, a zwrotna rozwieje wszelkie wątpliwości. Jak się okazuje, nie tylko można sprawdzić planowany termin porodu, ale też sprawdzić, kiedy doszło do poczęcia lub kiedy nastąpi wybrany tydzień ciąży. Przykładowo, przyszła mama chce się dowiedzieć, kiedy będzie w 20 tygodniu. Musi więc określić, ile trwa jej cykl, pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz który tydzień ją interesuje. W otrzymanym wyniku uzyska nie tylko dni 20 tygodnia, ale też rozpoczęcia kolejnych trymestrów i prognozowany termin porodu.

Czy kalkulator jest wiarygodny?

Co prawda, kalkulator działa na podobnej zasadzie, jak metoda niemieckiego lekarza, więc nie pokaże kobiecie dokładnego dnia porodu. Istotne znaczenie ma tutaj długość cyklu, data zapłodnienia i pierwszy dzień ostatniej miesiączki. W kalkulatorze można zaznaczyć, że cykl jest krótszy lub dłuższy niż 28 dni, ale jeśli jest nieregularny, to ciągle ulega zmianie. Poza tym przyjęto, że ciąża trwa średnio 280 dni, a wszystkie miesiące liczą po 30 dni. Należy też pamiętać, że rozwój każdego dziecka to kwestia indywidualna. To, które rozwija się szybciej, może wcześniej przyjść na świat. Tym sposobem nie można obliczyć terminu porodu z całkowitą precyzją. Dopełnieniem do kalkulatora jest badanie USG, podczas którego lekarz dokonuje pomiaru pęcherzyka ciążowego. Co pozwala na określić szacunkowy wiek dziecka.

Inny sposób obliczania wieku ciąży

Czasami zdarza się tak, że przyszła mama nie pamięta daty zapłodnienia lub ostatniej miesiączki i czeka z pierwszą wizytą do lekarza bardzo długo. Również w zaawansowanej ciąży można obliczyć potencjalny wiek dziecka. Specjalista określa go na podstawie pojawienia się pierwszych ruchów dziecka. Jeżeli kobieta jest w ciąży po raz pierwszy, to z reguły pojawiają się one między 19 a 20 tygodniem, czyli wtedy kiedy można już określić płeć. Natomiast, gdy jest to kolejna ciąża, to dziecko zaczyna się ruszać około 17-18 tygodnia. Niestety takie badanie jest mniej wiarygodne niż kalkulator. Wiek malucha można określić też poprzez ustalenie wysokości dna macicy. Im wyżej się ono znajduje, tym poród jest coraz bliżej. Ponadto badania są jeszcze mniej dokładne, gdy ciąża jest mnoga, kobieta ma problem z otyłością lub jest zbyt szczupła, ma guzy na macicy lub nieodpowiednią liczbę wód płodowych.

Podsumowując, należy pamiętać, że choć ciąża nie jest chorobą, to w tym okresie kobieta musi o siebie dbać i regularnie się badać. W takiej sytuacji przydatny jest właśnie kalkulator. Dzięki niemu można zapanować nad wszystkimi najważniejszymi wydarzeniami i obowiązkami.


Opublikowano

in

, ,

by

Tags:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *